Állkapocsízületi fizioterápia
Az állkapocsízületi fizioterápia a rágóízület problémakörével foglalkozó manuális terápia és speciális gyógytorna.
Az állkapocsízület egy folyamatos terhelés alatt álló ízület, melyet a nap jelentős részében használunk. Nemcsak a rágás és a nyelés folyamatában van kulcsszerepe, de a beszéd, a légzés aktív résztvevője és a mimika, így az önkifejezés eszköze is.
Mivel fokozott igénybevételnek van kitéve, a vele kapcsolatos problémák is igen sokrétűek lehetnek. A rágóízületben létrejött zavar, probléma kialakulásában több tényező is szerepet játszhat, például fogászati, harapási rendellenességek, fogcsikorgatás vagy éjszakai fogszorítás, de a nyelvlökéses nyelés is indukálhatja. Még az ülő életmód és az áll gyakori támasztása, a könyöklés is befolyásolhatja az állkapocsízület állapotát, de a nyakizmok esetleges feszessége is nagyban hat az állkapocsra. Az ízület túlterheltsége vagy egyoldali fokozott használata ugyanakkor összefügghet életmódunkkal, stressztűrő képességünkkel és stresszkezelő módszereinkkel is.
A rágóízületben vagy az izmokban kialakult elváltozás hatására az ízület felépítése és működése megváltozik, mely számos panaszt okozhat:
- Fejfájás, esetenként migrén
- Állkapocsízület fájdalma, szájnyitási nehézség, asszimetrikus szájnyitási minta
- Fájdalmas rágás
- Fogfájás
- Fülzúgás, szédülés, fülcsengés
- Éjszakai fogcsikorgatás, fogszorítás
- Fogtáji és arcfájdalom fogászati probléma nélkül
- Fülfájdalom fülészeti elváltozás nélkül
A temporomandibuláris (állkapocsízületi) terápia a rágóízület struktúrális és funkcionális problémájának komplex kezelésére irányul. A rágóízület, az állkapocs-rendszer és a teljes test mozgásszervi vizsgálata után az ízületi eltérések kezelése mellett az ízület statikájának helyreállítása a cél. A terápiában nagy hangsúlyt fektetünk a lágyrész elváltozások (fokozott izomtónus, trigger pontok) kezelésére, a nyelvcsont feletti és alatti izmok állapotának helyreállítására, illetve az ízületet nyitó és záró izmok tónus optimalizálására is.
A temporomandibuláris terápia keretén belül az állkapocsízületi megbetegedések tüneteinek enyhítésére, megszüntetésére, a tünetek kiújulásának megelőzésére fókuzálva segítünk a pácienseknek.